Стельовий вентилятор, Підбір вентилятора, Пристрій і застосування вентилятора.
Пристрій стельового вентилятора
Стельовий вентилятор складається з таких ключових компонентів:
- Електродвигун - як правило, тихохідна однофазна асинхронна машина з кількома десятками полюсів.
- Корпус стельового вентилятора — декоративний корпус, «охоплює» вентилятор на стелі. Зазвичай виготовляється з пластику або металу.
- Лопаті вентилятора. У стельових вентиляторів може бути різна кількість лопатей, у найпоширеніших моделей їх від трьох до шести. Однак деякі майстерні виготовляють вентилятори, які більше підкреслюють інтер'єрні особливості приміщень, ніж перемішують повітря. Зниження технічних показників у таких моделей цілком зрозуміло: просто деякі аеродинамічні тонкощі принесені в жертву оригінальному дизайну. У таких стельових вентиляторів може бути скільки завгодно лопатей: і одна, і вісім, і п'ятнадцять. При виготовленні і оформленні лопатей використовуються різні способи декоративної обробки і безліч матеріалів: метал, пластик, МДФ, натуральне дерево та інші.
- Скоба або планка кріплення вентилятора. Скоба, планка (або на сленгу «праска») призначена для кріплення лопатей до корпусу стельового вентилятора. Зазвичай виготовляється з металу.
- Пристрої кріплення вентилятора до стелі
Досить часто при монтажі використовують систему «ball-and-socket» (система «кулі та гнізда»). В такій системі є пластикове або металеве півкуля, яке закріплюється на кінці штанги. У півкулі є паз під металеву скобу. Півкуля міцно притискається до штанги, а монтажна пластина з допомогою скоби одягається на півкуля. Деякі компанії придумали модифікації цієї системи. Часто при монтажі використовують систему J - образного гака. На практиці застосовують два варіанти:
Перший варіант: J-гак — це шпилька, на одному кінці якої різьблення, а інша загнута більше ніж на 90°. Такий спосіб монтажу використовують, якщо є можливість кріплення із застосуванням шпилечного з'єднання.
Другий варіант: J-гак — це саморіз, на одному кінці якого різьблення зі свердлом, а інший загнутий більше, ніж на 90°. Такий спосіб використовується, якщо є можливість закрутити гак в стелю (з дюбелем або без нього).
- Штанга стельового вентилятора. Призначена для зміни відстані від стелі до лопатей вентилятора. У комплекті з стельовим вентилятором, як правило, поставляється штанга довжиною до 0,5 м. Однак, при необхідності можна змонтувати скорочений (до 0,25 м) або подовжений (до 1,5 м) варіант штанги. При виборі штанги слід враховувати, що висота від підлоги до лопатей стельового вентилятора повинна бути не менше 2,3 м
- Ковпаки стельового вентилятора. На багатьох моделях присутній два ковпака: верхній і нижній.
Нижній — розташований внизу штанги (над корпусом вентилятора). Служить для того, щоб приховувати дроти, клемну коробку, такі частини як конденсатор, внутрішні компоненти регулювання і т. д. Верхній — розташований біля самої стелі на верхній частині штанги. Служить для того, щоб приховувати пристрій кріплення стельового вентилятора до стелі і монтажні дроти. Зазвичай ковпаки виконані з пластику або металу.
- Декоративні елементи стельових вентиляторів. Служать для приховування гвинтів, за допомогою яких лопаті кріпляться до «прасок». Виконані з пластику, металу або іншого матеріалу.
- Перемикачі, регулятори швидкості, контролери, пульти ДУ вентилятора
Розрізняють декілька видів регулювання вентиляторів:
Регулювання на корпусі стельового вентилятора. Більшість моделей стельових вентиляторів є реверсивними, що дозволяє вибрати напрямок створюваного ними повітряного потоку — вниз або вгору. Для реалізації цієї функції на корпусах вентиляторів передбачені перемикачі. Так само ці вентилятори, як правило, оснащені шнурами-перемикачами, один з яких дозволяє включити або вимкнути світильник (якщо такий є), а інший — вибрати одну з декількох можливих швидкостей обертання лопатей вентилятора.
Регулятори швидкості 3-х, 5-ти швидкісні (трансформаторні) і плавні (тиристорні), пульти ДУ. Регулятори швидкості дозволяють перемикати швидкості стельового вентилятора ступінчасто або плавно, вмикати-вимикати люстру вентилятор, включати вимикати світильник, вибирати напрямок обертання лопатей.
- Світильники стельового вентилятора
Розрізняють стельові вентилятори:
Без світильників і без можливості встановлення будь-якого світильника на корпус вентилятора.
Без світильника з можливістю встановлення додаткових світильників як аксесуарів — від 1 до 5 (але іноді до 10-12 штук).
Стельові вентилятори зі світильником у комплекті від 1 до 5 (але іноді до 10-12 штук), з направленням світіння вгору і вниз. Як правило, цоколі у люстр вентиляторів — E27 і E14. Передбачена можливість використання енергозберігаючих ламп.
Застосування стельових вентиляторів
Стельові вентилятори надають повітрю рухливість, схожу на легкий вітер (аналог віяла). Це класичний і не вимагає великих витрат спосіб охолодження. Охолоджуючий ефект стельових вентиляторів заснований на природній функції людського організму охолоджуватися за рахунок розсіювання тепла в навколишній світ.
Більшість стельових вентиляторів працюють в двох режимах — літньому і зимовому. Для цього передбачена функція реверс, що дозволяє змінювати напрямок створюваного лопатями повітряного потоку: вниз, до підлоги або вгору, до стелі. Перемкнути напрямок обертання лопатей можна за допомогою контролера або використовуючи перемикач на корпусі вентилятора.
Використання стельового вентилятора в літній період. Влітку рекомендується направляти повітряний потік від стельового вентилятора вниз (зазвичай це обертання лопатей вентилятора проти годинникової стрілки, якщо стояти під потолочником і дивитися вгору). Таким чином, вентилятор «овіває» разгоряченное спекою тіло і прискорює випаровування крапель поту з поверхні шкіри, тим самим забезпечуючи комфортну прохолоду.
Використання стельового вентилятора в зимовий період. Взимку у високих і об'ємних приміщеннях спостерігається істотне температурне розшарування повітря по висоті: тепле повітря легше холодного і, згідно із законами фізики, піднімається вгору, накопичуючись в стельової зоні, в той час як холодний опускається вниз до підлоги. Чим вище приміщення, тим більше різниця температур у підлоги і стелі (при висоті стелі 6 м перепади температур можуть становити до 10-12°С), і тим істотніше втрачені через температурного розшарування витрати енергії на опалення. Оскільки в основному в нижній зоні працюють люди, і розташовується різне обладнання, то температуру підтримують саме в ній, при цій перегріваючи повітря нагорі, що й призводить до збільшення тепловтрат будівлі. Витрати ще більше зростають, якщо з верхньої зони цей перегрітий повітря видаляється системою витяжної вентиляції. Тому в зимовий період рекомендується направляти повітряний потік від стельового вентилятора вгору: більш холодне повітря почне підніматися, витісняючи і розсіюючи більш теплі шари по стелі, а потім і по стінах. Таким чином, температура в приміщенні вирівнюється, що дозволяє істотно знизити витрати на опалення. При цьому люди, що знаходяться в приміщенні, не відчувають сильного охолоджуючого ефекту.
А також: При низькій установці вентилятора безпосередньо над робочим місцем рекомендується направляти потік повітря вгору, щоб уникнути дискомфорту при експлуатації на високих швидкостях.
Типи стельових вентиляторів
- Універсальні стельові вентилятори (Індустріальні стельові вентилятори). Універсальні стельові вентилятори призначені для перемішування повітря в будь-який сезон року в приміщеннях самого різного призначення — від житлових до промислових, створюючи охолоджуючий ефект (влітку), або забезпечуючи рекуперацію тепла (взимку).
Як правило такі стельові вентилятори оснащені спеціально спрофилированными металевими лопатями, що забезпечують низький рівень шуму при потужному потоці повітря. Високоякісне з епоксидними смолами лакофарбове покриття вентиляторів робить їх стійкими до впливів навколишнього середовища.
Енергозберігаючий ефект стельових вентиляторів заснований на вирівнюванні температури повітря по висоті приміщення. Опалення об'ємних і високих приміщень вимагає багато енергії, істотна частина якої через розшарування повітря по температурі втрачається у верхній частині будівлі без всякої користі. Використання стельових вентиляторів, перемішують повітря, дозволяє мінімізувати різницю температур і забезпечує значну економію теплової енергії (близько 30-40 %), і комфортну повітряне середовище на антресолях і верхніх ярусах стелажів.
- Побутові стельові вентилятори. Дані стельові вентилятори не тільки дарують легку прохолоду, але і є декоративним елементом в приміщенні. Порівняно з універсальними, побутові стельові вентилятори технічно менш ефективні в тих випадках, коли мова йде про рекуперації тепла або про охолодження високих і об'ємних приміщень. Таке зниження технічних показників пояснюється так: деякі аеродинамічні тонкощі принесені в жертву дизайну. Треба сказати, що стельові вентилятори — практично єдиний засіб, за винятком підлогових або настільних вентиляторів, здатне створити комфортну атмосферу на відкритій веранді або в альтанці в жарку літню погоду. Однак, на відміну від підлогового і настільного, стельові вентилятори не займають місця на підлозі або столі, не вимагають розеток і місця для зберігання в «не сезон». Стельові вентилятори більш безпечні в порівнянні з настільними і підлоговими, оскільки розташовуються поза зоною знаходження людей. Все це дозволяє і сключить цілий ряд неприємних ситуацій, коли можна спіткнутися про провід, що йде від вентилятора до розетки, випадково зачепити і впустити вентилятор або потрапити рукою в зону обертання лопатей. Побутові стельові люстри-вентилятори рекомендуються до застосування в будинках і квартирах, а також у кафе, ресторанах, готелях, конференц-залах і магазинах, в інших порівняно невеликих приміщеннях, де постійно перебувають люди.
- Стельові вентилятори вуличного застосування. Стельові вентилятори вуличного застосування можуть встановлюватися на верандах і відкритих майданчиках. При встановленні даних вентиляторів уникають попадання вологи і води, незважаючи на те, що ступінь захисту таких вентиляторів досягає IPX5. Вуличні стелевики конструюються з матеріалів, які можуть протистояти холоду, високій температурі і вологості.
- Енергозберігаючі стельові вентилятори. Дані стельові вентилятори проводиться за стандартом energy star. Особливу відмінність таких потолочников — економія електроенергії (до 50 %). Це відносно новий високоефективний продукт, який, завдяки застосуванню електродвигуна постійного струму і спеціального контролера управління двигуном, без зниження продуктивності, споживає значно менше електроенергії і має кращі характеристики шуму.
Розрахунок діаметра і необхідного кол-ва вентиляторів
Слід враховувати, що освіжаючий ефект стельового вентилятора залежить від цілого ряду факторів: температури і вологості повітря, висоти стельовика над підлогою, положення перегородок, меблів, форми приміщення. Стельовий вентилятор освіжає сильніше в круговій зоні біля підлоги, приблизно в 2,5 діаметрах у вільному просторі.[джерело не вказано 1665 днів] Перегородки, дотичні до цього кола, посилюють охолоджуючий ефект. Знаючи розміри приміщення, можна визначити необхідну кількість стельових вентиляторів. Межі зон корисної вентиляції повинні бути максимально наближені один до одного, в ідеалі стосуватися.
Особливості установки стельових вентиляторів і безпека
В цілях безпеки необхідно дотримуватися наступна умова: висота від підлоги до лопатей вентилятора повинна бути не менше 2,3 м у запобігання дотику лопатей піднятою рукою. При необхідності зміни висоти підвіски вентилятора можна використовувати додаткову штангу — (аксесуар, який виготовляється для деяких моделей). Аксесуар може служити подовжувачем стандартно поставляється штанги або встановлюється замість неї. При виборі місця для установки вентилятора необхідно переконатися, що в зону обертання лопатей не потрапляють інші вентилятори, світильники, дверцята меблів і т. п. конструкції, що перешкоджають нормальній роботі вентилятора. При установці вентилятора слід враховувати його вагаі кріпити його суворо стійким до стельових балок і перекриттів.
Параметри, що впливають на ефективність стельових вентиляторів
Є кілька параметрів або, якщо хочете, характеристик впливають на ефективність стельового вентилятора.
- Продуктивність стельового вентилятора — об'єм повітря, перемешиваемый стельовим вентилятором в годину. Одиниця виміру: [м3/год].
Інші характеристики мають непряме значення, але тим не менш без них не можна скласти картину про ефективність люстри вентилятора.
- Діаметр розмаху лопатей або довжина лопатей — чим більше довжина лопатей стельового вентилятора, тим на більшу площу приміщення стельовий вентилятор вплине. Більшість стельових вентиляторів випускається з розміром лопатей 90 мм, 120 мм, 140 мм, 160мм.
- Ширина лопаті стельового вентилятора — впливає на продуктивність стельового вентилятора. При однакових діаметрах допастей і однаковій швидкості обертання двох потолочников, продуктивність буде вище у того, у якого ширина лопатей більше. Бувають моменти, коли продуктивність вентилятора занадто висока. У таких випадках знижують швидкість обертання вентилятора.
- Кут нахилу лопаті відносно горизонтальної осі цієї лопаті — впливає на продуктивність стельового вентилятора: чим більше кут нахилу, тим вище продуктивність. Чим більше кут нахилу, тим більші навантаження відчуває двигун вентилятора. Максимальне навантаження на двигун доводиться у випадках максимальних обертів і при великих кутах нахилу лопатей. Китайські стельові вентилятори виготовляють з кутом нахилу 9-13°, у середніх потолочников кут нахилу досягає 15°, у дорогих до 20°.
- Швидкість обертання стельового вентилятора — швидкість, з якою обертається двигун стельового вентилятора [обертів/хв]. Безпосередньо впливає на продуктивність: чим вище швидкість обертання, тим вище продуктивність.
- Відношення площі поверхні лопаті до повітряної подачі. Чим більше площа поверхні лопаті, тим більше об'єм повітря вентилятор перемішує. Однак, якщо площа поверхні лопаті занадто велика, між лопатями буде недостатньо місця для достатнього «забору» повітря. У деяких стельових вентиляторів з надзвичайно широкими лопатями (наприклад, виконаними у вигляді листів пальми) або з кол-вом лопатей більше шести не можуть перемішувати необхідну кількість повітря. Цим обумовлена їх низька продуктивність. Дане відносини впливає на продуктивність від незначного до істотного (в залежності від точності вимірювань). Всупереч широко поширеній думці, кількість лопатей безпосередньо не впливає на продуктивність стельових вентиляторів. Більшість трилопатевих стельових вентиляторів перемішує більшу кількість повітря порівняно з чотирьохлопасними, за умови, що вони працюють з однією швидкістю.
- Висота стельового вентилятора щодо стелі — якщо лопаті стельового вентелятора знаходяться на досить близькій відстані від стелі, то вентилятор буде перемішувати менша кількість повітря, ніж розраховане. Тому, прагнення встановити вентилятор на стелі як можна ближче до стелі, а то і зовсім без штанги, призводить до істотного зниження продуктивності. Відстань, на якому вентилятор повинен бути встановлений від стелі, безпосередньо пов'язане з його рухомим повітряним потенціалом. Для досягнення максимальної продуктивності виробники стельових вентилятор рекомендують вибирати відстань від стелі до лопатей не менше 610мм. На жаль, в домашніх умовах дані відстані неможливі (виходячи з висоти стель і техніки безпеки), зате легко застосовні до складських, індустріальним приміщень.
На додаток до всіх вищезгаданих параметрами є й інші параметри, що впливають на ефективність стельового вентилятора.
- Висота стельового вентилятора щодо спостерігача — чим ближче стельовий вентилятор знаходиться до спостерігача, тим більше повітряного потоку буде відчувати на собі цей спостерігач.
- Угол наклона лопастей потолочного вентилятора относительно вертикальной оси — некоторые производители потолочных вентиляторов конструируют свои лопасти таким образом, чтобы угол наклона был отрицательным, то есть угол между штангой и лопастью был меньше 90°. Данная конструкция позволяет увеличить область комнаты, на которое потолочный вентилятор оказывает прямое воздействие и увеличить эффективность вентилятора, воспринимаемую людьми, расположенными по углам комнаты, а также снижает воздействие на людей, находящихся непосредственно под потолочником.
- Вологість в приміщенні — так як основне завдання стельового вентилятора створення охолоджуючого ефекту, тобто випаровування вологи (і піт, і вологість в приміщенні), то можна говорити, що ефективність роботи стельового вентилятора безпосередньо пов'язана із зміною вологості в приміщенні. В приміщеннях зі зниженою вологістю стельовий вентилятор має меншу ефективність, ніж в приміщеннях з підвищеною вологістю. Це властивість явно проявляється в холодних вологих приміщеннях.
- Як зрозуміти, чи підійде для вас шнековий навантажувач із двигуном від мережі 220В? Що робити, якщо немає можливості забезпечити мережу 380В? Постараємося відповісти на основні питання про те, чому в певних умовах шнековий навантажувач 220 вольт не найкращий варіант. Підберемо оптимальне обладнання для вашого підприємства з урахуванням наявних параметрів мережі та ваших завдань.
- Розрахунок точності подачі матеріалу шнековим навантажувачем неможливий без частотного перетворювача в шнековому навантажувачі.